Dobowe wahania prądu wody

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Dobowe wahania prądu wody

#1

Post autor: rhino »

Wydzielono z tematu http://fawa.pl/viewtopic.php?f=2&t=1981 ... 72#p150872

-- 29 paź 2013, o 23:01 --

Przepraszam że odgrzewam temat ale zrealizowałem "dobowe wahania prądu wody" :)

w skrócie i w kolejności :
wylot z filtra- wąż - trójnik - na jednej odnodze elektrozawór - dalej rurka PCV i wlew do akwarium - akurat zastosowałem przegubowy wylot (http://www.aquariumline.com/catalog/ehe ... anguage=en" onclick="window.open(this.href);return false;) ponieważ umożliwia ustawienie w dowolnym kierunku a także szybkie (jeśli trzeba) nałożenie dyfuzora powietrza, druga odnoga to rurka wlewowa z płaskim końcem . Oczywiście wyloty według uznania (deszczownie itp.) .
Ja po drodze mam jeszcze lampę UV.

korzyści :
- w nocy programator czasowy załącza elektrozawór a to mniej więcej , o połowę zmniejsza prąd wody i ryby mają większy spokój
- lampa UV podłączona do tego samego programatora czasowego , jest o wiele bardziej skuteczna (mniejszy przepływ)
- dzięki drugiemu wylotowi filtra z przegubem kulistym , w nocy prąd wody zmienia też kierunek i wygarnia resztki pokarmu , obumarłych roślin itp. tam gdzie normalnie nie dociera lub jest bardzo słaby
- najprawdopodobniej (?) woda wolniej opływająca podłoże powoduje skuteczniejszą filtrację biologiczną ale to akurat tylko hipoteza

Jeśli ktoś życzy foto ,szczegóły techniczne itp. proszę pytać .
Ratel
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Profilux 2 i np.maile o alarmie

#2

Post autor: Drottnar »

Koniecznie pokaż zdjęcia.
Awatar użytkownika

Autor
rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Profilux 2 i np.maile o alarmie

#3

Post autor: rhino »

Bardzo proszę ale jutro (dzisiaj jest już za ciemno a lampa błyskowa to ... lampa błyskowa) ;)

No i foty :

- trójnik , z prawej strony dojście z dyfuzora CO2 a wcześniej z wylotu filtra ,środkowy na elektrozawór , lewy z kolankiem na lampę UV
Obrazek

- wejście na lampę (gumowy mieszek po to aby lampa w nocy nie świeciła na zewnątrz) a także sam elektrozawór
Obrazek

- widać wyjście z lampy i wąż prowadzący z niej na zawór regulowany
Obrazek

- lewy wąż to wyjście z elektrozaworu , prawy z lampy UV poprzez zawór regulowany i do wylotu (płaska końcówka)
Obrazek


- i dwa wyloty , lewy "ciągły" , prawy z przegubem załączany elektrozaworem (przepraszam za jakość zdjęcia , mam nadzieję że coś widać )
Obrazek

Uprzedzając ewentualne pytanie , w dzień timer załącza elektrozawór w cyklu co 2h na 1 minutę , aby uniknąć ewentualnego szamba które mogłoby się stworzyć w rurce ze stojącą wodą .

Obrazek
ostatnie zdjęcie obrazuje całość , przepraszam ze względu na małą odległość od ściany mogłem zrobić tylko po skosie ale raczej widać co i jak .
Ratel

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Profilux 2 i np.maile o alarmie

#4

Post autor: pkucaba »

rhino, co to za elektrozawór?

Mam rozumieć elektrozawór otwarty woda płynie przez dwa wyloty z mniejszą siłą oraz innym kierunkiem?
W dzień elektrozawór zamknięty silniejszy prąd w akwarium?

Ciekawe, ciekawe... Prawie jak w morskim falownik ;)
Awatar użytkownika

Autor
rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Profilux 2 i np.maile o alarmie

#5

Post autor: rhino »

Elektrozawór z korpusem ze stali nierdzewnej (bardzo ważne aby nie był to mosiądz) i ciśnieniem pracy od 0 (!) bar (bardzo istotne) , kupiłem na allegro a redukcje z 1/2" na wąż 16/12 mm w OBI .
Jak elektrozawór jest otwarty to woda płynie z 2 rurek wlotowych , a że strumień dzieli się w trójniku na 2 , to mniej więcej strumień jest słabszy o 50% wydajności filtra . Z kierunkiem jest tak że rurka "dzienna" wylewa u mnie w innym kierunku niż "nocna" a jak działają razem to zupełnie zmienia się układ prądów w akwarium . Zastosowałem końcówkę z przegubem kulistym Eheima dlatego żebym mógł to dość dokładnie ustawić ale można zastosować dowolne kombinacje typu : 2 deszczownie naprzeciw siebie , deszczownia + rurka wylotowa , nocny dyfuzor nasadkowy plus "cośtam" czyli pełna dowolność .
Ratel
ODPOWIEDZ