Prosta kostka

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
piotrz23
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: śr lut 16, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Gdzieś tam
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Prosta kostka

#1

Post autor: piotrz23 »

Dzień dobry! Niedawno wystartowałem nowy zbiornik i pomyślałem, że się nim z Wami podzielę, bo przyznam, że liczę na Waszą ocenę i podpowiedzi.
Akwarium w zamyśle miało być a la black water, ale wyszło jak wyszło.
Akwarium: 35x35x35 cm optiwhite
Filtr: fluval 207
Oświetlenie: na razie lampka led Chihiros

W akwarium kilka małych kamieni, korzeń mangrowca, kilka gałązek. Na dnie piasek, a pod nim mocno zmielona lawa wulkaniczna.
Rośliny same proste - kryptokoryny, valisneria, anubiasy i kilka roślin nadwodnych zamocowanych do korzenia. Rośliny świeżo co posadzone, więc zbiornik bardzo świeży.

Na ten moment szukam rozwiązania co do wylotu filtra. Oryginalny robi dużą pralkę w akwarium.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

A.G.A.
Moderator
Posty: 3155
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: Agnieszka
Płeć:

Prosta kostka

#2

Post autor: A.G.A. »

No i fajnie wyszło :)
Bądź pewny tego co robisz i bądź z tego dumny.
- how do you know they were your people?
- I don't remember what they looked like and I forgot what they said
but I still remember how I felt with them... they're just my people.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2386
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Prosta kostka

#3

Post autor: Ziemiojad »

Jakie parametry wody? I co będzie tu pływać?

Autor
piotrz23
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: śr lut 16, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Gdzieś tam
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Prosta kostka

#4

Post autor: piotrz23 »

A.G.A. pisze: śr kwie 17, 2024 10:36 pm No i fajnie wyszło
Dzięki za miłe słowa :)
Ziemiojad pisze: czw kwie 18, 2024 8:26 am Jakie parametry wody? I co będzie tu pływać?
Twardość 8 dH, pH na poziomie około 7,6.
Martwi mnie trochę to wysokie pH. Muszę zbadać jeszcze kH. Leję do baniaka jakieś krople, które mają "imitować" zawartość garbników w wodzie, ale na razie bez rezultatów. A co tu będzie pływać? Jeszcze nie wiem. Może Betta Imbellis, a może z czasem mi się odmieni i zrezygnuję z pójścia w stronę BW i przygotuję baniak pod Dario Dario.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2386
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Prosta kostka

#5

Post autor: Ziemiojad »

piotrz23
Czyli to jest BW na niby? Pamiętaj, że przy pH powyżej 7 dodawanie dużej ilości garbnikow do wody może popalić skrzela rybom ( Garbniki.).
Kropelki? Kup filtr RO. Do takiej małej kostki dużo się nie napracujesz. Czysta woda RO plus naturalne garbniki z drewna, liści, szyszek olchowych , i masz prawdziwe BW.

Betta Rubra lub im podobne. Fajnie by wyglądało.

Autor
piotrz23
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: śr lut 16, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Gdzieś tam
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Prosta kostka

#6

Post autor: piotrz23 »

Ziemiojad pisze: czw kwie 18, 2024 11:03 am Czyli to jest BW na niby? Pamiętaj, że przy pH powyżej 7 dodawanie dużej ilości garbnikow do wody może popalić skrzela rybom ( Garbniki.).
Kropelki? Kup filtr RO. Do takiej małej kostki dużo się nie napracujesz. Czysta woda RO plus naturalne garbniki z drewna, liści, szyszek olchowych , i masz prawdziwe BW.
najlepsze jest to, że ja mam filtr RO i przy zalewaniu akwarium wymieszałem wodę kranową z RO (20/80), dodałem wywar z liści, szyszek olchy i gałązek i wyszło, że mam pH 7,6 (testy kropelkowe)
Ziemiojad pisze: czw kwie 18, 2024 11:03 am Betta Rubra lub im podobne. Fajnie by wyglądało.
Zgodzę się, bo kiedyś nawet na tym forum w jednym z tematów związanych z wymarzonymi rybkami wpomniałem właśnie o różnych, mniej znanych odmianach Betta, ale niestety w sklepach trafiam tylko na Splenedesy i raz trafiłem na Imbellis.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2386
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Prosta kostka

#7

Post autor: Ziemiojad »

piotrz23
Lej samą RO. Nic się nie stanie.

Pamiętaj, że przy wodzie o tym kolorze następuje zafałszowanie barwy w ktopelkowym teście. Stąd czasem warto posłużyć się paskami np. JBL dla porównania

Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Prosta kostka

#8

Post autor: Mauree »

Albo robisz tak jak z tem na fosforany, napelniasz dwie probówki, jedna sama woda i ta z sama woda stawiasz na kolorowym kółeczku

Autor
piotrz23
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: śr lut 16, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Gdzieś tam
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Prosta kostka

#9

Post autor: piotrz23 »

Przy podmiance wymieniłem wodę na czystą RO. Dzisiaj zmierzę parametry. Zamówiłem też "spin outflow" od chińczyka z nadzieją, że ograniczy to pralkę w akwarium, a jeśli to nie pomoże to zamontuję na wężu wychodzącym zawór i będę w ten sposób zmniejszał przepływ.
ODPOWIEDZ