Dyskowce Damiego

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
Dami
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: czw lut 10, 2011 9:27 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Dyskowce Damiego

#1

Post autor: Dami »

Witam, zmobilizowaliście mnie aby coś uaktualnić w galerii, przy okazji tego postanowiłem napisać wątek który mam nadzieję rozwieje wszystkie wątpliwości i obawy Akwarystą którzy chcieli by zacząć przygodę z Dyskowcami, lecz się obawiają, bo jak słyszeli że „To ryby bardzo wymagające i trudne w hodowli” Mimo mojego krótkiego doświadczenia z paletkami bo zaledwie 6 lat - wiem, że każdy może hodować ten piękny gatunek ryb słodkowodnych jeżeli tylko nie jest leniwy i robi systematycznie porządki w akwarium tj. odmulanie, podmiana wody, czyszczenie filtrów, dbałość o parametry wody. Przeprowadza kwarantannę nowo nabytym rybą, oraz karmi swoje ryby pokarmami pewnymi czyli najlepiej przyrządzonymi samemu. Mam również nadzieję że w skrócie uda mi się odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące karmienia, parametrów wody, pokazać przybliżony wzrost Dyskowców, w danym okresie życia.
Zbiorniki jakimi dysponuję w tej chwili to 450l (Akwarium Dekoracyjne 150x50x60) i 100l (Akwarium Tarliskowe 50x40x50). Zbiornik dekoracyjny funkcjonuje od Stycznia 2012 roku, w tym czasie zmieniał się wielokrotnie, raz nawet służył za dwa akwaria przedzielony kratką tworzył akwarium tarliskowe i dekoracyjne w jednym. Filtracja w zbiorniku dekoracyjnym to dwa filtry kubełkowe biologiczne (Eheim Professional III 2075 / JBL CristalProfi e900) i głowica Aquael Turbo 1500 z grubą gąbką jako filtr mechaniczny. W Filtrach biologicznych znajduję się fizelina, grube gąbki i zeolit. Źródłem światła w moim akwarium są dwie świetlówki T5 o mocy 54W które w zupełności starczają mi do hodowli podstawowych roślin. Jako podłoża używam zwykłego żwiru kwarcowego o gradacji od 2 do 5 mm.
Aktualnie pływa u mnie trzynaście Dyskowców z czego 9 dorosłych sztuk jest z mojej hodowli odchowanych od ikry, prze selekcjonowanych przeze mnie samego na podstawie własnych obserwacji. Urodzonych 4 Lutego 2013 roku.
Parametry wody w jakiej pływają moje ryby to Ph 5,0-6,5 KH 0-1 GH 5-6 NO2 - 0.W zależności od podmian wody w zbiorniku, staram dokonywać się dwóch podmian w tygodniu po 45 litrów. Używam tylko i wyłącznie wody kranowej z własnego ujęcia której podstawowe parametry są takie same jak w każdym miejscu w Warszawie. . Temperaturę w akwarium utrzymuję na poziomie 28 C.
Podstawowy pokarm którym karmie swoje ryby to mix z serc indyczych lub wołowych z dodatkami takimi jak morszczuk, krewetki, spirulina, czosnek, pokrzywy, szpinak, słodka papryka i różnymi witaminami. Z żywych pokarmów karmię doniczkowcem, w sezonie dżdżownica kalifornijska, natomiast z mrożonek artemią i lasonogami.
To chyba wszystko co można napisać w krótkim streszczeniu na temat zbiornika, parametrów wody i odżywiania moich ryb .
Chciałbym zacząć od archiwum moich filmów i fotek które dokumentują historię ryb które obecnie u mnie pływają, a ujrzało je tylko kilka osób z tego forum :

Para :

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Larwy w pierwszych dniach życia :

[youtube][/youtube]

Ryby w wieku 3 tygodni :

[youtube][/youtube]

Ryby w wieku 4 tygodni :

[youtube][/youtube]

Ryby w wieku 5 tygodni :

[youtube][/youtube]

Ryby w wieku 8 tygodni :

[youtube][/youtube]

Ryby w wieku 16 tygodni :

[youtube][/youtube]

Ryby w wieku 20 tygodni :

[youtube][/youtube]

Zdjęcia ryb które zostawiłem dla siebie (Wiek 5 miesięcy)

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Zdjęcia ryb które zostawiłem dla siebie (Wiek 10 miesięcy)

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Zdjęcia ryb które zostawiłem dla siebie (Wiek 12 miesięcy)

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Ryby które zostawiłem dla siebie (Wiek 24 miesiące)

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
[youtube][/youtube]

Po udanym tarle i złapaniu tak zwanego „bakcyla” kupiłem akwarium tarliskowe o pojemności 100l. I zacząłem dalej zajmować się rozmnażaniem Dyskowców :

Pierwsze tarło w akwarium tarliskowym :

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Drugie tarło w akwarium tarliskowym :

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]

Filmik z młodymi z obecnego tarła oraz kupionymi młodymi Pigeonami Blood Checkboard (Red Map):

[youtube][/youtube]

Obecnie też w akwarium ogólnym trenuje jedna z młodych par :

[youtube][/youtube]
Ostatnio zmieniony wt sty 19, 2016 10:57 pm przez Dami, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Dyskowce Damiego

#2

Post autor: sylwekw »

Super relacje. Będę tu zaglądał. Kurcze może kiedyś sam się odważę ...
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Dyskowce Damiego

#3

Post autor: fivb77 »

Ok, a jak osiągasz parametry tej wody skoro masz wodę warszawską?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Dyskowce Damiego

#4

Post autor: Lech-u »

Część tego co tu widać miałem okazję oglądać.
W rzeczywistości jest ok. 4,8 razy ładniej.

Podziwiam zaangażowanie w hodowlę. Szczególnie w mega częste karmienie.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
Dami
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: czw lut 10, 2011 9:27 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Dyskowce Damiego

#5

Post autor: Dami »

"Ok, a jak osiągasz parametry tej wody skoro masz wodę warszawską?"

Na początku trzeba poczekać aż biologia w zbiorniku ruszy, potem zakwasić wodę do pożądanej wartości.
I na pewno przy podmianach 10% i karmieniu ryb mięsem, parametry wody nie ulegną zmianie.
Ostatnio zmieniony pn kwie 13, 2015 10:33 pm przez Dami, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Dyskowce Damiego

#6

Post autor: Lech-u »

Czym zakwaszasz?
HCl?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

kukula
Gaduła
Posty: 125
Rejestracja: pn wrz 13, 2010 12:05 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Dyskowce Damiego

#7

Post autor: kukula »

Dami pisze:
fivb77 pisze:Ok, a jak osiągasz parametry tej wody skoro masz wodę warszawską?
Na początku trzeba poczekać aż biologia w zbiorniku ruszy, potem zakwasić wodę do pożądanej wartości.
I na pewno przy podmianach 10% i karmieniu ryb mięsem, parametry wody nie ulegną zmianie.
Tzn. kwasem zbijasz twardosc ogolna wody do gh 5-6?!Ja mam w kranie ok.14-16gh i musze mieszac z osmoza jakies 1/3 kran/osmoza aby miec 8gh.
A co do ryb to wypada tylko pogratulować

Wysłane z mojego GT-I9300
Darek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Dyskowce Damiego

#8

Post autor: Lech-u »

kukula pisze:Tzn. kwasem zbijasz twardosc ogolna wody
Kukula, kwasem zbijasz pH a nie twardość.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Dyskowce Damiego

#9

Post autor: fivb77 »

Tak też myślałem, dziękuję za odpowiedź.
Przyznaję, że masz bardzo ładne ryby, fajnie, że podzieliłeś się z nami tym opisem i zdjęciami. Chociaż myślę, że są jeszcze ciekawe rzeczy, o których mógłbyś nam napisać ;)
Awatar użytkownika

kukula
Gaduła
Posty: 125
Rejestracja: pn wrz 13, 2010 12:05 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Dyskowce Damiego

#10

Post autor: kukula »

[quote="Dami]
Parametry wody w jakiej pływają moje ryby to Ph 5,0-6,5 KH 0-1 GH 5-6 NO2 - 0... Używam tylko i wyłącznie wody kranowej z własnego ujęcia której podstawowe parametry są takie same jak w każdym miejscu w Warszawie. . [/quote]
fivb77 pisze:Ok, a jak osiągasz parametry tej wody skoro masz wodę warszawską?
Dami pisze:
fivb77 pisze:Ok, a jak osiągasz parametry tej wody skoro masz wodę warszawską?
Na początku trzeba poczekać aż biologia w zbiorniku ruszy, potem zakwasić wodę do pożądanej wartości.
I na pewno przy podmianach 10% i karmieniu ryb mięsem, parametry wody nie ulegną zmianie.
kukula pisze:
Dami pisze:
fivb77 pisze:Ok, a jak osiągasz parametry tej wody skoro masz wodę warszawską?
Na początku trzeba poczekać aż biologia w zbiorniku ruszy, potem zakwasić wodę do pożądanej wartości.
I na pewno przy podmianach 10% i karmieniu ryb mięsem, parametry wody nie ulegną zmianie.
Tzn. kwasem zbijasz twardość ogólna wody do gh 5-6?!Ja mam w kranie ok.14-16gh i musze mieszac z osmoza jakies 1/3 kran/osmoza aby miec 8gh.
Lech-u pisze:
kukula pisze:Tzn. kwasem zbijasz twardosc ogolna wody
Kukula, kwasem zbijasz pH a nie twardość.
Lechu przeczytaj wybrane posty.
A jak Ci się nie chce to je streszczę specjalnie dla Cię :-D :Dami napisał że ma miękką wodę i że uzyskuje ją z kranu.Kolega fivb77 zapytał się jak osiąga takie parametry ,po czym Dami mu "wypalił" o biologii i kwasie.Następnie ja zapytałem ze zdziwieniem o ten kwas gdyż ja mieszkam na Grochowie,wiec niedaleko Damiego i mam znacznie twardszą wodę. Houk
Darek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Dyskowce Damiego

#11

Post autor: Lech-u »

Aha!

Więc powtórzę: kwasem zbijasz pH a nie twardość.
Hakuna Matata!
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

robertwawa
Zapaleniec
Posty: 367
Rejestracja: sob lip 21, 2012 4:36 pm
Lokalizacja: Wawa,Bemowo
Na imię mam: Robert
Płeć:

Dyskowce Damiego

#12

Post autor: robertwawa »

Żeby obniżyć Ph trzeba zjechać z Kh a kwas właśnie zbija Kh.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Dyskowce Damiego

#13

Post autor: Lech-u »

robertwawa pisze:Żeby obniżyć Ph trzeba zjechać z Kh a kwas właśnie zbija Kh.
Nie, nie trzeba zjechać z KH.
pH wody określa stosunek jonów H+ do jonów OH- (w uproszczeniu, bo w rzeczywistości jonów H3O+ i OH− )

Nie ma tu mowy o KH.
Wlanie kwasu HCl powoduje nagłe pojawienie się jonów H+, co powoduje zakwaszenie (obnizenie pH) bez wpływu na KH.

Owszem, obniżenie KH ułatwia utrzymanie pH w zakresie "kwasowym", ale dodanie kwasu (samo w sobie) nie wpływa na KH.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
Dami
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: czw lut 10, 2011 9:27 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Dyskowce Damiego

#14

Post autor: Dami »

"Żeby obniżyć Ph trzeba zjechać z Kh a kwas właśnie zbija Kh."

Kto się zna to się zna :) dzięki za wyręczenie, czasem trzeba dosłownie :D
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Dyskowce Damiego

#15

Post autor: sum »

Dami, gratuluję pięknych ryb i podziwiam konsekwentne dążenie do celu.
Pozdrawiam
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

kukula
Gaduła
Posty: 125
Rejestracja: pn wrz 13, 2010 12:05 am
Lokalizacja:
Płeć:

Dyskowce Damiego

#16

Post autor: kukula »

No to może zacznę od początku.
Ja cały czas dopytuje się o taki parametr wody Damiego jak gh.
I jeszcze raz: Halo,koledzy nie pytam o kh,ani o ph tylko o gh!!!Dami podał parametry swojej wody i określił twardość w przedziale gh 5-6.po czym odpowiedział na pytanie że takie parametry(wydaje mi się że parametry,to nie tylko ph czy kh?) ma poprzez kwas i biologie wiec pragnę zglebić ten temat gdyż bardzo chciałbym przestać używać filtra odwróconej osmozy i mieć taka wodę poprzez użycie samego kwasu i bologii. Z tego co się orientuje to w naszych,warszawskich kranach nie płynie woda o takiej twardości jaką podaje Dami.
Jeszcze raz przytoczę Damiego może wtedy zrozumiecie o co mi kaman:
[quote="Dami]...Parametry wody w jakiej pływają moje ryby to ...GH 5-6 ... Używam tylko i wyłącznie wody kranowej z własnego ujęcia której podstawowe parametry są takie same jak w każdym miejscu w Warszawie. . [/quote]
Lechu sorki ,ale w tym moim cytacie były jeszcze takie znaki interpunkcyjne jak: ?! które pominąłeś zmieniając sens mojej wypowiedzi a one tak ładnie wyrażały moje zdziwienie odnośnie gh :shock:
Lech-u pisze:
kukula pisze:Tzn. kwasem zbijasz twardosc ogolna wody
Kukula, kwasem zbijasz pH a nie twardość.
Darek

Autor
Dami
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: czw lut 10, 2011 9:27 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Dyskowce Damiego

#17

Post autor: Dami »

Na to Ci nie odpowiem, w kranie gh=16 w akwarium ogolnym gh=6, z ciekawosci zmierze gh dzis w akwarium tarliskowym i zobaczymy ile wyjdzie :) w tarliskowym jest codzienna podmiana po ok. 15% wiec zobaczymy. Twardosci ogolnej kwasem napewno sie nie zbije! Kwasem zbijemy ph i kh wody.
Awatar użytkownika

kukula
Gaduła
Posty: 125
Rejestracja: pn wrz 13, 2010 12:05 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Dyskowce Damiego

#18

Post autor: kukula »

Dami pisze:Na to Ci nie odpowiem, w kranie gh=16 w akwarium ogolnym gh=6, z ciekawosci zmierze gh dzis w akwarium tarliskowym i zobaczymy ile wyjdzie :) w tarliskowym jest codzienna podmiana po ok. 15% wiec zobaczymy. Twardosci ogolnej kwasem napewno sie nie zbije! Kwasem zbijemy ph i kh wody.
Dami,to że kwasem nie zbije twardości ogólnej wody to ja doskonale wiem.Po prostu wczytując się w Twój pierwszy post który opisuje Twe piękne ryby i ich środowisko w jakim są trzymane zwróciłem uwagę m.in na gh.Sam staram się hodować dyskowce i stąd moja ciekawość oraz zwrócenie uwagi na słowo kranówa.Sprawdziłem w Twoim profilu że mieszkasz niedaleko mnie wiec wodę mamy z tego samego źródła. Potem odpisałeś komuś na pytanie jak uzyskujesz swoje parametry wody i włączyła się moja czujność gdyż uznałem że chyba wkradł Ci się błąd i przeoczenie bo niby jak możesz osiągnąć tak niskie gh stosując sam kwas oraz biologie.Nie staram się na siłę szukać problemu tylko sam zaznaczyłeś że chcesz pokazać ludziom jak "łatwe" jest hodowanie dyskowców więc należałoby może sprostować że np.używasz filtra RO lub w jakiś inny magiczny sposób zmiękczasz te średnio twardą wodę.Kurcze,chłopie ja po prostu jestem ciekaw jak z tej kranówy robisz tak miękka wodę?
Darek

Autor
Dami
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: czw lut 10, 2011 9:27 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Dyskowce Damiego

#19

Post autor: Dami »

Kupiłem dziś nowy test na GH specjalnie po to aby zmierzyć świeżym testem, i wynik jest następujący w akwarium tarliskowym GH wynosi 12 , natomiast w akwarium ogólnym GH wyszło 8, czyli o 2 stopnie większe niż podałem w pierwszym poście. Nie wiem od czego to zależy, mieszkam w domku jednorodzinnym i wodę posiadam z własnego ujęcia ze studni głębinowej, może zależy to od pory roku, myślę że nawet na pewno widząc wylęgi z tarła w sezonie wiosenno-letnim, a wylęgiem w sezonie jesienno-zimowym. Jak widać w obu akwarium poziom GH jest inny, a więc podmiany też mają swoją rolę, bo w tarliskowym codziennie 10-15% podmiany, a w ogólnym dwa razy w tygodniu po 10%. Może mieć też znaczenie wkładów filtracyjnych w filtrze, można gdybać, jak dla mnie GH jest nie ważne.Aby Kh było na niskim poziomie żeby zbić z kranówy ph, żeby amoniak się nie wytwarzał i wszystko.
Ryby się da rozmnożyć przy takim Gh to najważniejsze. Wiadomo fanatycy mierzą nawet przewodność wody, ale po co to komu.
Ja sam parametry mierzę tylko w tarliskowym przy starcie, bo wszystko widać po rybach.
A słowo "łatwo" hodować paletki od mnie nie padło, napisałem że każdy może hodować paletki, jak nie jest leniwy, bo pomimo że nazywamy to "hobbym" tak naprawdę jest to ciężka praca nic nie wolno zaniedbać, i popełnić błędu. Aczkolwiek jak ktoś chce, to pamięta by podmienić wodę, wyczyścić gąbki, odmulić dno, przygotować jedzenie, rozmrozić mrożone robale (jeśli karmimy) spojrzeć czy nie ma tam jakiejś ochotki lub innego świństwa. Trzeba temu poświęcić dużo czasu (między innymi dlatego piszę tak późno bo powrocie z pracy grzebałem w obu zbiornikach :P), ale ryby się odwdzięczają.

robertwawa
Zapaleniec
Posty: 367
Rejestracja: sob lip 21, 2012 4:36 pm
Lokalizacja: Wawa,Bemowo
Na imię mam: Robert
Płeć:

Dyskowce Damiego

#20

Post autor: robertwawa »

Tak naprawdę to dla palet Gh poniżej 10, Kh między 4-6 i Ph poniżej 7 i ogień. Choć ja jak już gdzieś wspominałem trzymałem na twardej wodzie i Ph zdecydowanie powyżej 7 była z tym że wtedy systematyczność obowiązkowa w podmianach i czyszczeniu zbiornika.
Awatar użytkownika

kukula
Gaduła
Posty: 125
Rejestracja: pn wrz 13, 2010 12:05 am
Lokalizacja:
Płeć:

Dyskowce Damiego

#21

Post autor: kukula »

Dami ,ja staram się z Tobą wymienić poglądy bo widzę że masz swoje małe "sukcesy" w tej dziedzinie akwarystyki,zaś słowo "łatwo" było tylko uogólnieniem tego co napisałeś w pierwszym poscie.Ja uważam tak jak ty że dyskowce to nie są jakieś trudne ryby do hodowania tylko wymagają systematyczności i poświęcenia im uwagi.Poza tym, ja przekonany własnym doświadczeniem uważam że ryby trzeba nabywać ze sprawdzonego źródła a nie od byle kogo i starać się kupować osobiście a nie wysyłkowo.
Wracając do wody to ja żeby uzyskać wodę o twardości 8-10 gh muszę kranówe mieszać z wodą osmotyczną w stosunku ok.1/3.Daje oczywiście tez kawas do wody aby zmniejszyć ph do ok.6,5 zaś kh mieć na poziomie zbliżonym do 4-6.I stąd było moje zdziwienie że nic nie robiąc masz wodę o takich twardościach.Zastanawiam się teraz,skoro piszesz że wg Ciebie twardość nie gra roli to czy samemu nie bazować tylko na kranówie i kwasie...
Darek
ODPOWIEDZ