Kars - 45L

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Kars - 45L

#1

Post autor: Kars »

Witam, chciałem się pochwalić moim akwarium. Uważam, że w końcu mogę to zrobić, po tym jak początkowo wyglądało ;p, myślę, że jest progres :).
Dodałem oświetlenia, z 11 W zrobiło się 20, zmiana podłoża na bazaltowe o frakcji 0,8 - 1,2 mm oraz dodałem roślin (zasługa w tym między innymi Fish-ki :) ).
Proszę o opinie i wszelkie uwagi.
 
Sprzęt:
- filtr: aquael fun mini
- grzałka 50 W
- oświetlenie 1x 11W 10000K + 1x 9W 6500K
 
Obsada:
- bojownik
- 7x razbora hengela
- 1x samiec, 2x samica - zmienniak plamisty
- 1x neritina zebra
 
Rośliny:
- nurzaniec (z poprzedniej aranżacji, musi wyrosnąć troche, bo był troche zniszczony)
- rotala
- duży heniek
- hygrophilia stricta (o ile się nie mylę)
- limnophila sessiliflora
- limnophilia aquatica
- wąkrotka
- ludviga repens
- sagittaria subulata
- kryptokoryna (nie wiem dokładnie jaka :P)
- microsorium pteropus
- gałęzatka
 
Mam jeszcze anubiasa, ale nie mam go gdzie wcisnąć raczej..
Czekam aż się wszystko rozrośnie i mam nadzieję, że przetrwają wszystkie roślinki.
 
Oto zdjęcie akwarium jak zaczynałem:
Niedługo po zalaniu zbiornika
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Tu to co przetrwało po różnych problemach, a to glony, okrzemki itd, itd..
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
 
 
TERAZ (19.02.2012)
o około sześciogodzinnej pracy, ale myślę, że się opłacało:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
 
Wiem, muszę dolać wody, ale tą którą odlałem do miski była już peła syfu z roślinek (głównie rogatek) i postanowiłem nie zbierać tego wszystkiego z dna miski i dolać przy podmianie..
Wieczorem wrzuce lepsze zdjęcia, wieczorne.
Co jakiś czas będę dodawał fotki jak się rozwija sytuacja.
Ostatnio zmieniony sob mar 31, 2012 10:12 pm przez Kars, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Moje skromne 45L.

#2

Post autor: lovelas1988 »

Wsio ok tylko zmniejsz rozmiar tej gęstej gąbki, mam wrażenie że jest za duża, termometr też możesz wyciągnąć skoro masz grzałkę z termostatem. :) Kup sobie brystol czarny, wymierz i zrób sobie tło. Nurzaniec przesadź na tył akwarium.
Obrazek
Awatar użytkownika

Martwa_Zagadka
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: pt cze 24, 2011 7:22 pm
Lokalizacja: Otwock
Na imię mam: J.
Płeć:

Re: Moje skromne 45L.

#3

Post autor: Martwa_Zagadka »

pusto, wsadz korzenia! Bez tla wyglada lipnie. Daj czarny brystol. Odrazu nabierze charakteru
Nie ma ZAGADKI - nie ma ryzyka. Nie ma ryzyka - nie ma zabawy.
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Moje skromne 45L.

#4

Post autor: Kars »

Właśnie chciałem ogarnąć te tło na dniach.. Gąbka może troszkę przy duża, ale też może się wydawać większa bo obok jest grzałka..
Co do korzenia - mam w planach takie palemki na gałązkach z mchu, bo miałem już dwa korzenie i nie zbyt dobre doświadczenia..
Ostatnio zmieniony wt lut 21, 2012 2:51 pm przez Kars, łącznie zmieniany 1 raz.

Remek
Uczestnik
Posty: 35
Rejestracja: wt sty 24, 2012 3:38 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Moje skromne 45L.

#5

Post autor: Remek »

Zmiany na +, czarny brystol wyciąć to chwila. Nie myślałeś nad kaskada?
Awatar użytkownika

Martwa_Zagadka
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: pt cze 24, 2011 7:22 pm
Lokalizacja: Otwock
Na imię mam: J.
Płeć:

Re: Moje skromne 45L.

#6

Post autor: Martwa_Zagadka »

nie przesadzaj z tym korzeniem jak raz wsadziles badziew to nie znaczy ze drugim tez musisz :)
Nie ma ZAGADKI - nie ma ryzyka. Nie ma ryzyka - nie ma zabawy.
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Kars - 45L.

#7

Post autor: Kars »

Nie myślałem, tzn jak zaczynałem z akwarystyką, to spotkałem się z opiniami, że lepszy jest tradycyjny filtr od kaskady, więc od razu odrzuciłem tą możliwość. Chociaż platki mają bardzo szybką przemianę materii i będę musiał chyba częściej odmulać :p. Ewentualnie inaczej ustawiona ta dysza z której wypływa woda mogłaby pomóc, bo to ma też chyba znaczenie, ale ja ją ustawiłem też w taki sposób, żeby roślinki mi się nie kładły.

Jutro postaram się kupić brystol, a jak go "przymocować"? Słyszałem, że niektórzy robią to wazeliną :D.

Jeśli chodzi o korzenie:
Pierwszy - znalazłem w lesie, podobał mi się, spreparowałem go, długo gotowałem w soli, moczyłem itd, itd, w sumie chyba z tydzień.. Po kilku dniach pojawił się biały nalot.. Wystraszyłem się, że to pleśń i wywaliłem go, chociaż potem jak poczytałem i ktoś na forum napisał, że nie koniecznie była to pleśń i ryby mogły to zjeść, ale wolałem dmuchać na zimne.
Drugi - też bardzo długo preparowałem, był zakupiony w zoologicznym, niestety barwił dość mocno, ale przy ówczesnym oświetleniu ciemniejsza woda spowodowała, że roślinki nie chciały rosnąć itd, itd.. W końcu się wybarwił i woda robiła się słomkowa, ale stwierdziłem po czasie, że jest trochę przy duży jak na 45L oraz planowałem zmiany w akwa.
Postanowiłem korzeń w pewien sposób zastąpić małymi skałkami i tak jak pisałem wcześniej, porobię może takie palemki.

_____
Edit:
Zamieszczam aktualne zdjęcie (4.03.2012) + krótki filmik jednej z kilku przywiezionych RC :). Wody nadal mało, ponieważ walczyłem z ospą z kakadu... Na razie wszystko powoli rośnie, chociaż wąkrotka i duży heniek najszybciej. Na wąkrotce robią się jakieś glony + okrzemki chyba, ale jutro kupuje CO2 w płynie + potem może będę stosował jakiś nawóz i mam nadzieję, że rośliny wygrają z glonami. Co obsady to samiec platki niestety nie przetrwał... :|.
W następnym tygodniu będę miał prawdopodobnie nieduży korzeń z mchem i spróbuje go gdzieś upchnąć :).
Zdjęcie:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć


Filmik:

Kod: Zaznacz cały

http://www.youtube.com/watch?v=KUSFIKZFV3w&feature=youtu.be

Proponuje oglądać w wyższych rozdzielczościach :).

Edit 2:
Mam problem z temperaturą w akwa, w pokoju mam około 22-23 stopni, grzałka na razie nie działa, nie wiem na jaką temp ją ustawiłem, bo podziałka mi się "skruszyła" (jutro może uda mi się wymienić), myślę, że jest ustawiona na około 25 stopni, ale w akwa ciągle 27 stopni, czy możliwe żeby oświetlenie aż tak ogrzewało wodę?
Ostatnio zmieniony pn lut 11, 2013 11:01 pm przez pkucaba, łącznie zmieniany 4 razy.
Powód: Poprawiłem fotkę.
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Moje skromne 45L.

#8

Post autor: Kars »

Odświeżam temat (dzięki pkucaba :) )
Z temperaturą już sobie poradziłem, w dzień podchodzi do 27, a w nocy pod 26.

Mam problem z platkami, szczególnie z jedną, bo ciągle podskubuje płetwy bojownika... Fajne rybki i wgl, ale chyba będę musiał je oddać, ze względu na bojownika i jak podrosną to może być mało miejsca.. Tak mi się wydaje. Dałem się namówić na nie, już nie pamiętam na jakim forum.. Ma ktoś pomysł na jakaś alternatywę? Bo z bojownikiem i dość statycznymi razorami to pusto jest w akwa.. . Chyba, że nie muszę ich oddawać i można coś zrobić żeby tamta nie skubała bojka..
Awatar użytkownika

Fish-ka
Uzależniony
Posty: 681
Rejestracja: sob paź 01, 2011 2:28 pm
Lokalizacja: okolice Piaseczna
Płeć:

Moje skromne 45L.

#9

Post autor: Fish-ka »

No fajnie zarasta;)
Robi się ciekawiej
Przy bojowniku chyba się lepiej sprawdzają drobne rybki
Awatar użytkownika

Martwa_Zagadka
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: pt cze 24, 2011 7:22 pm
Lokalizacja: Otwock
Na imię mam: J.
Płeć:

Moje skromne 45L.

#10

Post autor: Martwa_Zagadka »

Poiwiem ie tak, jak powiedzialam z brystolem bedzie mialo charakter i ma! Bardzo mi sie podoba teraz ale brakuje korzenia lub, jakiegos gaszczu moczarki np. Kokosa.. Co do platek ja bym sie ich pozbyla, razborki, bojek sa super.. Masz neritine, krewetki!? Dorzucilabym np. 4x otosek, ampularie, X swiderkow, 2x helenke.. Glownie stawialabym na slimaki, bo ciagle gdzies laza i ozywiaja zbiornik :P taka propozycja
Nie ma ZAGADKI - nie ma ryzyka. Nie ma ryzyka - nie ma zabawy.
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Moje skromne 45L.

#11

Post autor: Kars »

Dzięki :). Powoli wszystko się rozrasta, w ten weekend będę miał korzeń z mchem.
Tak, neritina i krewetki, a to one się jakoś wykluczają? Neritina ładnie sprząta szybki, a krewetki pozostałość :). Miałem wcześniej helenkę i zjadała krewety :<.
1. Otosek okej, a możecie jeszcze coś innego doradzić? Czy już nie mam zbytniego wyboru?
2. Mam problem z niektórymi roślinkami, które mają powyginane łodygi.. Szczególnie ludwigia repens.. Wygląda to mniej więcej tak:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Tą odnóżkę dałem na przód akwa, sprawdzić czy się wyprostuje, ale od dwóch dni raczej żadnych zmian..
Ostatnio zmieniony wt mar 13, 2012 5:52 pm przez Kars, łącznie zmieniany 1 raz.

tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Moje skromne 45L.

#12

Post autor: tiggi »

Wydaje mi się że ta ludwigia pochyla się, by złapać liśćmi jak najwięcej światła...
Chociaż nie wiem...
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Moje skromne 45L.

#13

Post autor: Kars »

Niby tak wygląda, ale wcześniej ją miałem, przy gorszym oświetleniu i tylko pochylała się w stronę światła, nie kręciła i miała zielone liście, a teraz się kręci, chociaż ma różowawe liście. Czyli jakby oświetlenie okej.. Nie wiem.
Awatar użytkownika

Fish-ka
Uzależniony
Posty: 681
Rejestracja: sob paź 01, 2011 2:28 pm
Lokalizacja: okolice Piaseczna
Płeć:

Moje skromne 45L.

#14

Post autor: Fish-ka »

Ludwigia repens czyli ludwigia płoząca tak własnie rosnie
mozna ją dowolnie prowadzic w akwarium, mozna zaczepiac o elementy wystroju lub inne rosliny, moza przygiac i przyszpilic do podloza lub przyczepic przyssawką do szyby ;)
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Moje skromne 45L.

#15

Post autor: Kars »

Okej, w takim razie wsadzę ją spowrotem, niech sobie rośnie.. To jeszcze zostały inne propozycje rybek :).

havran
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: śr lut 22, 2012 9:36 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Moje skromne 45L.

#16

Post autor: havran »

Napisz jeszcze raz swoją obsadę, bo nie wiem czy z jest aktualna. Kiedyś miałeś problem z chorobą (ospa jak dobrze pamiętam), udało się wyleczyć rybcie?
...czekając na dzień w którym spełnią się marzenia...
Awatar użytkownika

Fish-ka
Uzależniony
Posty: 681
Rejestracja: sob paź 01, 2011 2:28 pm
Lokalizacja: okolice Piaseczna
Płeć:

Moje skromne 45L.

#17

Post autor: Fish-ka »

Ale bojownik
+ 8-10 małych rybek (ja proponuje modrooki, oryzias woworae lub lsniacooczki sprzedawane jako szczupienczyki...)
Ale wtedy musisz zrezygnować z razbor
4-5 małych kiryskow, pigmeje Panda lub malutkie
3-4 otoski
To już max do tego akwarium...
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Moje skromne 45L.

#18

Post autor: Kars »

Tak, rybki już zdrowe :). Obecna obsada to bojownik, 7x razbora hengeli, 3x samica zmienniak plamisty, około 10 krewetek RC i neritina.
Podobają mi się otoski i małe kiryski, ale czy to nie za dużo byłoby już tej ekipy sprzątającej dodając któryś z tych gatunków? Może wymyślicie jeszcze jakiś inny "bonus" zamiast platek?
Awatar użytkownika

Fish-ka
Uzależniony
Posty: 681
Rejestracja: sob paź 01, 2011 2:28 pm
Lokalizacja: okolice Piaseczna
Płeć:

Moje skromne 45L.

#19

Post autor: Fish-ka »

Mozna dodac kilka malych rybek strefy dennej
ale juz nic wiecej jesli chcesz zachowac obecną obsadę
trzymanie bojownika z krewetkami tez moze byc ryzykowne
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Moje skromne 45L.

#20

Post autor: Kars »

Mój bojownik na szczęście to spokojny osobnik i nie interesuje się krewetami. Zastanowię się jeszcze nad w/w rybkami, ale skłaniam się raczej ku kiryskom, dokładniej kirysek sierpoplamy. Może być?

Mam takie pytanie, kiedy widać, że rośliny potrzebują nawożenia?

havran
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: śr lut 22, 2012 9:36 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Moje skromne 45L.

#21

Post autor: havran »

Sierpoplamy oczywiście. Tylko nie wiem jak z dostępnością tych ryb. Ostatnio ich nie widziałem w sklepach w okolicy, ale jak masz do nich dostęp to myślę że z 4 możesz kupić.
Co do roślin. Najlepiej robić testy (np. na zawartość żelaza itp. itd.), ale przy tak małym akwarium szkoda kasy na tak szczegółowe testy moim zdaniem (też mam 45l).
Najłatwiej zobaczyć czy rośliny są w dobrej kondycji (żywa zieleń, nie gnijące spody roślin/korzenie). Oczywiście nie musi to znaczyć że potrzebują akurat nawożenia, ale jak spełniasz inne warunki dotyczące oświetlenia, ph, twardości innych podstaw, to prawdopodobnie są braki w pierwiastkach.
Ja stosuję na razie Multimineral tropicala i w przyszłości zamierzam CO2 w płynie dokupić.
A tak btw - ładne akwarium, ładnie zarasta i 5 za bojownika :-) Fish-ka i mnie zaopatrzyła w rośliny :P
...czekając na dzień w którym spełnią się marzenia...

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Moje skromne 45L.

#22

Post autor: pkucaba »

Jakie są wymiary takiego akwarium ?

havran
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: śr lut 22, 2012 9:36 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Moje skromne 45L.

#23

Post autor: havran »

Widze pokrywe Aquaela , więc pewnie 50x30x30 :P ale niech Kars lepiej napisze...
...czekając na dzień w którym spełnią się marzenia...
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Moje skromne 45L.

#24

Post autor: Kars »

havran pisze:Sierpoplamy oczywiście. Tylko nie wiem jak z dostępnością tych ryb. Ostatnio ich nie widziałem w sklepach w okolicy, ale jak masz do nich dostęp to myślę że z 4 możesz kupić.
Co do roślin. Najlepiej robić testy (np. na zawartość żelaza itp. itd.), ale przy tak małym akwarium szkoda kasy na tak szczegółowe testy moim zdaniem (też mam 45l).
Najłatwiej zobaczyć czy rośliny są w dobrej kondycji (żywa zieleń, nie gnijące spody roślin/korzenie). Oczywiście nie musi to znaczyć że potrzebują akurat nawożenia, ale jak spełniasz inne warunki dotyczące oświetlenia, ph, twardości innych podstaw, to prawdopodobnie są braki w pierwiastkach.
Ja stosuję na razie Multimineral tropicala i w przyszłości zamierzam CO2 w płynie dokupić.
A tak btw - ładne akwarium, ładnie zarasta i 5 za bojownika :-) Fish-ka i mnie zaopatrzyła w rośliny :P
Być może znajdę te stwory :). Dzięki za odpowiedź.
Fish-ka dobra kobieta :D.

____
Tak, tak, akwarium 50x30x30.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Moje skromne 45L.

#25

Post autor: pkucaba »

Kars pisze:Fish-ka dobra kobieta :D.
No fajna ;)
Kiryski też fajne.
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Moje skromne 45L.

#26

Post autor: Kars »

A zapytam jeszcze, czy tą samicę co podgryza bojownika.. Mogę ją oddać i zostawić dwie platki? Czy też nie?
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Moje skromne 45L.

#27

Post autor: Kars »

Akutalizacja:
Poprzesadzałem trochę roślinek, parę doszło, no i korzeń. Platki oddałem, myślę nad 4 otoskami, ale muszę zbić temperaturę w akwarium dla nich. Chcę jeszcze dokupić 1-2 neritinę. Czekam aż najas się rozrośnie, no jak wszystko inne w sumie..
Zacząłem jeszcze stosować EasyLife Profito. Kolejną nowością w akwarium jest deszczownica, z której jestem zadowolony, razbory zaczęły "fajniej" pływać, bo poprzednio były skupione raczej w jednym miejscu..

No i zdjęcie:
Obrazek
Jakość zdjęcia taka sobie, bo robione z telefonu.
No i czekam na opinie :).
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Kars - 45L

#28

Post autor: Kars »

W akwarium zaszło sporo zmian, tym bardziej, że zrobiło się krewetkarium. Może nietypowe, z samymi mchami itd, ale powoli zmierzam ku temu. Bakopa bardzo wolno rośnie i chyba się jej pozbędę. Nurzaniec też średnio sobie radzi, ale brakuje mu raczej światła, bo co chwila wypuszcza pędy na środek zbiornika.

Aktualna obsada to:
- x razy Red Cherry/Sakury
- 11 Snow White Golden
- 4 otoski
Aktualne zdjęcia:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Chyba najładniejsza krewetka spośród RC, a raczej sakura. Od użytkownika - maciek, dzięki. :wink:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Zdjęcia robione lustrzanką, ale coś nie mogliśmy z dziewczyną ustawić tak żeby wszystko było naprawdę ostre.
Czekam z nadzieją, że goldeny za jakiś czas się rozmnożą. RC w trakcie masowego rozrodu :).

W planach mam zmianę filtra na kubełkowy minikani 80/120, jeśli będę miał trochę kasy lub wyhaczę jakąś okazję. No i jest pewien pomysł na zmianę 3 planu od bakopy w lewo, zobaczymy co z tego wyjdzie.
Awatar użytkownika

Malyadus
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: śr paź 31, 2012 12:42 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Kars - 45L

#29

Post autor: Malyadus »

Goldenki się rozmnożą, mówię Ci! i dobre foty wyszły, nie gadaj ;)
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Kars - 45L

#30

Post autor: Kars »

Przed chwilką odchodząc od biurka zajrzałem do akwarium i oto co zobaczyłem :) :) :):
Obrazek
ODPOWIEDZ