Nagła, mleczna mgiełka...

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Ravsos
Uczestnik
Posty: 49
Rejestracja: ndz sie 30, 2015 11:36 am
Lokalizacja: Sosnowiec
Na imię mam: Rav
Płeć:

Nagła, mleczna mgiełka...

#1

Post autor: Ravsos »

Witam, o dzisiejszym, niedzielnym poranku zastał mnie taki o to widok a akwarium ma 10 miesięcy i pierwszy raz doszło to takiej sytuacji :

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć


Co zrobiłem dzień wcześniej?

-Podmieniłem standardowo, cotygodniowo wodę wodę w 1/3 Bez czyszczenie od dwóch tygodni filtrów.

Co zrobiłem zapobiegawczo?

-szybka podmiana wody w 1/3 (w zasadzie bez odstania) prawdopodobnie podwójny błąd.

-solidne wypłukanie gąbek z filtrów w spuszczonej wodzie (przypuszczalnie trzeci błąd).

następnie (chyba) kilka lepszych posunięć:

-zgasiłem światło (ale bez zaciemnienia akwarium)

-zwiększyłem napowietrzanie wody na maximu.

-dołożyłem trzeci (mały bo mały ale zawsze) filtr z węglem aktywnym wraz z deszczownicą. (pozostałe dwa flirty pracują również z deszczowniami).

I teraz rodzą się pytania bez rad typu lampa UV czy chemia:

- Czy po za pierwszymi błędami (z za szybką wymianą wody i mocnym wypłukaniu gąbek) postąpiłem adekwatnie do zaistniałej sytuacji?
- Co jeszcze mogę zrobić najprostszymi środkami czy już tylko uzbroić się w cierpliwość?
- Czy taka "mgła" to chwilowa zmora (kilka dni - max tygodni) która po jakimś czasie samoistnie zaniknie?
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Nagła, mleczna mgiełka...

#2

Post autor: rhino »

Ravsos pisze:Czy po za pierwszymi błędami (z za szybką wymianą wody i mocnym wypłukaniu gąbek) postąpiłem adekwatnie do zaistniałej sytuacji?
Ravsos pisze:-szybka podmiana wody w 1/3 (w zasadzie bez odstania) prawdopodobnie podwójny błąd.
Błąd.
Ravsos pisze:-solidne wypłukanie gąbek z filtrów w spuszczonej wodzie (przypuszczalnie trzeci błąd).
Kolejny.
Ravsos pisze:-zgasiłem światło (ale bez zaciemnienia akwarium)
W jakim celu?
Ravsos pisze:-zwiększyłem napowietrzanie wody na maximu.
Słusznie.
Ravsos pisze:-dołożyłem trzeci (mały bo mały ale zawsze) filtr z węglem aktywnym wraz z deszczownicą. (pozostałe dwa flirty pracują również z deszczowniami).
Słusznie, ale tylko pod kątem napowietrzania.

Nic już nie rób. Zmętnienie ustąpi samoistnie. To tylko chwilowa zmora.
Awatar użytkownika

Autor
Ravsos
Uczestnik
Posty: 49
Rejestracja: ndz sie 30, 2015 11:36 am
Lokalizacja: Sosnowiec
Na imię mam: Rav
Płeć:

Nagła, mleczna mgiełka...

#3

Post autor: Ravsos »

Tak czułem że z wymianą wody i czyszczeniem gąbek to zrobiłem niedźwiedzią przysługę ekosystemowi. Nic na usprawiedliwienie; może coś w rodzaju paniki połączonej z niedobudzeniem... :razz:

Zgaszenie światła instynktownie (brak światła - odcięcie jakiegoś czynnika choć faktem jest że zmętnienie nastąpiło przez noc wiec trochę to nielogiczne z mojej strony). Mam 4 moduły oświetleniowe wiec mogę oświetlić w 25%, 50%, 75% lub 100%. Włączyć na full czy np; tylko w połowie?

Dziękuję za słowa pociechy wmieszane w dobrą radę.
P.S. ile może potrwać takie zmętnienie maksymalnie? chodzi mi o czas kiedy będę mógł stwierdzić że coś jest nadal nie tak i szukać na forum dalszych rozwiązań?
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Nagła, mleczna mgiełka...

#4

Post autor: rhino »

Brak światła plus bardzo duża ilość organizmów oddychających tlenem może spowodować kryzys tlenowy.
Weź też pod uwagę, że mgła znacznie zmniejsza przenikalność światła w wodzie i proces fotosyntezy zostaje spowolniony.

Zapal światło, dotleniaj i ...czekaj :)

Jeśli nie możesz na to patrzeć, to kup porządne bakterie. Przyspieszą proces stabilizacji.
Ravsos pisze:P.S. ile może potrwać takie zmętnienie maksymalnie? chodzi mi o czas kiedy będę mógł stwierdzić że coś jest nadal nie tak i szukać na forum dalszych rozwiązań?
Zgłoś się za tydzień :)
Awatar użytkownika

Autor
Ravsos
Uczestnik
Posty: 49
Rejestracja: ndz sie 30, 2015 11:36 am
Lokalizacja: Sosnowiec
Na imię mam: Rav
Płeć:

Re: Nagła, mleczna mgiełka...

#5

Post autor: Ravsos »

rhino pisze:
Jeśli nie możesz na to patrzeć, to kup porządne bakterie. Przyspieszą proces stabilizacji.
Na szczęście mogę patrzeć, nie należę do grona "sterylnie perfekcyjnych", bardziej obawiam się (obawiałem się) o przewlekłość tego mlecznego zmętnienia wody czy nawet chroniczność czy jeszcze gorzej, stałość.

W porządku, za tydzień do kontroli na forum. (jak u lekarza na L4) :papa:
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Nagła, mleczna mgiełka...

#6

Post autor: Miro »

Http://sklep.roslinyakwariowe.pl/sanita ... 21185.html" onclick="window.open(this.href);return false;
zobacz jakie ma właściwość
Awatar użytkownika

Autor
Ravsos
Uczestnik
Posty: 49
Rejestracja: ndz sie 30, 2015 11:36 am
Lokalizacja: Sosnowiec
Na imię mam: Rav
Płeć:

Re: Nagła, mleczna mgiełka...

#7

Post autor: Ravsos »

miro pisze:Http://sklep.roslinyakwariowe.pl/sanita ... 21185.html
zobacz jakie ma właściwość
Bez najmniejszej urazy ale takie środki (jak ja to określam; z grubej rury) to zostawiam na sam koniec jako akt desperacji.No chyba że taka sól z aloesem jest całkowicie obojętny dla akwarium a magiczny w działaniu środkiem.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Nagła, mleczna mgiełka...

#8

Post autor: Miro »

Ravsos pisze: Co jeszcze mogę zrobić najprostszymi środkami
Chciałeś ,to dostałeś.
Ravsos pisze: takie środki (jak ja to określam; z grubej rury) to zostawiam na sam koniec jako akt desperacji.
Bez urazy.Jeżeli masz wątpliwości co do soli z aloesem to poczytaj w internecie co to jest a następnie krytykuj. :papa:
Awatar użytkownika

Autor
Ravsos
Uczestnik
Posty: 49
Rejestracja: ndz sie 30, 2015 11:36 am
Lokalizacja: Sosnowiec
Na imię mam: Rav
Płeć:

Re: Nagła, mleczna mgiełka...

#9

Post autor: Ravsos »

miro pisze:
Bez urazy.Jeżeli masz wątpliwości co do soli z aloesem to poczytaj w internecie co to jest a następnie krytykuj. :papa:
Najmniejszego śladu urazy nie ma (mam nadzieję że i w drugą stronę), Po prostu jestem typem człowieka który wychodzi z założenia że skoro samo się stało (w naturalny sposób) to jest szansa na równie naturalny sposób wyjścia z tej sytuacji. W przypadku kiedy za tydzień woda nadal będzie mętna spróbuję tego produktu.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Nagła, mleczna mgiełka...

#10

Post autor: rhino »

miro pisze:Jeżeli masz wątpliwości co do soli z aloesem to poczytaj w internecie co to jest a następnie krytykuj.
Miro, już któryś raz zalecasz sól. Fajnie, tylko ostrożnie.
Są ryby i rośliny które soli nie znoszą i wypadałoby wcześniej dopytać, zanim sól "przepiszesz".
Awatar użytkownika

Autor
Ravsos
Uczestnik
Posty: 49
Rejestracja: ndz sie 30, 2015 11:36 am
Lokalizacja: Sosnowiec
Na imię mam: Rav
Płeć:

Nagła, mleczna mgiełka...

#11

Post autor: Ravsos »

No cóż, chciałem jeszcze raz podziękować za wskazówki wszystkim których zainteresował temat.
Sytuacja opanowana w 100%, tak naprawdę we wtorek było już po wszystkim.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Obecnie mogę się cieszyć czyściutką wodą jak dawniej. :viva:
Jeszcze raz dziękuję za pomocne słowa.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Nagła, mleczna mgiełka...

#12

Post autor: krasnal »

Tak z ciekawości - samo przeszło czy coś dolewałeś ?
Awatar użytkownika

Autor
Ravsos
Uczestnik
Posty: 49
Rejestracja: ndz sie 30, 2015 11:36 am
Lokalizacja: Sosnowiec
Na imię mam: Rav
Płeć:

Re: Nagła, mleczna mgiełka...

#13

Post autor: Ravsos »

krasnal pisze:Tak z ciekawości - samo przeszło czy coś dolewałeś ?
Literalnie NIC. Woda wyklarowała się samoistnie po dwóch dniach intensywnego jej napowietrzania.
ODPOWIEDZ