Coś maleńkiego chodzi po liściach... - co to może być?

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
denkmal
Uzależniony
Posty: 551
Rejestracja: wt lut 09, 2016 6:53 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

Coś maleńkiego chodzi po liściach... - co to może być?

#1

Post autor: denkmal »

Cześć,

Mam jakieś żyjątka w akwarium.

Bardzo maleńkie (na pewno poniżej 0,5mm) - generalnie jak ziarnko soli (o małej granulacji)
Widoczne są na liściach roślin (może są i gdzie indziej, ale najłatwiej zauważyć na dużych jasnych liściach)

Zdjęcia nie zrobię, bo nie mam takiego makro.

Porusza się to trochę jak mrówka... albo muszka owocówka / czy ogólnie mucha, która chodzi.
Czyli idzie idzie, przystaje, skręca i idzie w drugą stronę itd.

Co to może być? Może puszczę jakąś małą rybkę to mi to wyje? :) (mam tylko krewetki i otoski i helenki.. więc te małe robaczki nie mają raczej narualnego wroga)

Pozdrawiam,
denkmal
Ostatnio zmieniony ndz maja 01, 2016 11:41 pm przez denkmal, łącznie zmieniany 1 raz.

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Coś maleńkiego chodzi po liściach... - co to może być?

#2

Post autor: shadowrider »

denkmal pisze:Czyli idzie idzie, przystaje, skręca i idzie w drugą stronę itd.
Myli trop. To specjalna technika oczlików. Gdy mają zaplanowaną trasę z punktu A do punktu B to nie przebywają jej po najkrótszej drodze tylko kluczą i zadeptują swoje ślady. Potrzeba naprawdę dobrej ryby tropiącej, żeby wyśledzić oczlika. Na moim filmie możesz zobaczyć takiego w zbliżeniu. Mój ruchy wykonywał w odwrotnej kolejności - widać wracał.
Obecność takich stworów oznacza ustabilizowane warunki w akwarium. Nie ma potrzeby tępić - one też mają tam swoją rolę.
A jeśli jest ich naprawdę dużo, to może oznaczać, że przekarmiasz krewetki.

Autor
denkmal
Uzależniony
Posty: 551
Rejestracja: wt lut 09, 2016 6:53 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

Coś maleńkiego chodzi po liściach... - co to może być?

#3

Post autor: denkmal »

Dzięki za odpowiedź.

Nie ma tego bardzo dużo - pojedyńcze sztuki na pojedyńczych liściach - na raz może widziałem wszystkiego 5- 8 sztuk...

Aha - no to dobrze że są :) - może przyszły z jakąś roślinką - bo ja nie pamiętam, abym oczlika kiedykowliek kupował :)

(przekarmiać to raczej nie przekarmiam - czasem tylko daje jakieś sparzone warzywo dla otosków - cukinia, marchewka, liść kapusty czy tam borkuł).

Aha - podasz link do filmiku? (sporo postów spłodziłeś - szybko raczej nie odnajdę jeśli to dawno było)

Dzięki ! :)

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Coś maleńkiego chodzi po liściach... - co to może być?

#4

Post autor: shadowrider »

Http://fawa.pl/viewtopic.php?f=18&t=31596" onclick="window.open(this.href);return false;

Autor
denkmal
Uzależniony
Posty: 551
Rejestracja: wt lut 09, 2016 6:53 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

Coś maleńkiego chodzi po liściach... - co to może być?

#5

Post autor: denkmal »

Dzięki za link. Super - to chyba faktycznie jest to.

Ostatnio nabyłem od Rogatka 10 sztuk razborek galaxy ...
Albo oczlik został zeżarty (przynajmniej największe sztuki) - albo się skutecznie chowa - bo już nie widzę "pchełek" na liściach.

Pytanie - co można zrobić - aby zrobić "dobrze" oczlikowi? Aby się chętnie rozmnażał itd :) ?

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Coś maleńkiego chodzi po liściach... - co to może być?

#6

Post autor: shadowrider »

Oczlik to predator. Poluje na pierwotniaki, np. wrotki: " onclick="window.open(this.href);return false;.
Wrotki jedzą głównie glony jednokomórkowe. Czyli wychodzi na to, że w akwarium powinno się znaleźć miejsce dla wszystkich.
Ostatnio udało mi się rozmnożyć danio pręgowane, ale z jakiegoś powodu z całego miotu ocalały tylko 2 sztuki. Prawie wcale ich nie karmię a rosną jak na sterydach i cały czas mają pełne brzuchy. Czasem widzę tylko jak ganiają za oczlikami.
ODPOWIEDZ